Ján Ševčík

Ján Ševčík

Choreograf

 

       Narodil sa v rodine , kde tanec a divadlo boli každodennou súčasťou života. Jeho mama, sestra a strýko boli dlhé roky tanečnými sólistami SĽUK-u a jeho otec Milan Ševčík bol popredným sólistom a neskôr tanečným pedagógom  a šéfom tanca v rovnomennom telese.

     Choreografiu vyštudoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Ako tanečník pôsobil v umeleckom súbore Lúčnica, Bratislavskom divadle tanca, v divadle Nová scéna a v súbore Jána Ďurovčíka.  V rokoch 2001 až 2011 pôsobil ako sólista v Medzinárodnom divadle tanca v Holandsku (Het Internationaal Danstheater).

        V Holandsku dostal aj prvé príležitosti rozvíjať svoj choreografický talent. V roku 2002 uviedol krátku tanečnú kompozíciu Cesta, v roku 2003 Beat (súčasť programu RHYTMmmm) a v roku 2004 Bunkoš (súčasť programu DANCE 4EVER). 

       V roku 2009 uviedol v Amsterdame s holandským súborom IDT  svoju diplomovú prácu Mosty pre Vysokú školu múzických umení v Bratislave. V tom istom roku inscenoval pre Het Internationaal Danstheater choreografie The Mask (súčasť programu SPIRIT) a Eagles (súčasť programu Stampende stilte), ktorá reprezentovala IDT na každoročnom benefičnom podujatí Dans Benefiet Gala v holandskom Arnheme a ktorá mu otvorila dvere k spolupráci s prestížnym súborom Introdans.

      Na Slovensku sa ako tvorca predstavil v SĽUK-u, kde inscenoval tanečnú miniatúru Povedal som, Ty! (2009) a bol jedným z choreografov participujúcich na novom tanečnom programe Chorea Slovaca (2011). 

      V súčasnosti ako choreograf spolupracuje s Baletom SND a holandskými súbormi Introdans a deWereldDansFabriek. Jeho tvorba je poznačená silným vzťahom k domovine a ľudovému tancu, ktorý bol pre neho akousi vstupnou bránou do sveta tanca a divadla. 

Predstavenia

Pohybová spolupráca